Dodano: 04.03.2022

Chleb z 3 fazowego zakwasu


 Cały proces jest dosyć łatwy natomiast wymaga cierpliwości, czasu oraz dokładnie wymierzonych i sprawdzonych proporcji. Podstawą jest zaczątek, który jest częścią poprzedniego kwasu, dokarmiamy go grubą mąką żytnią typu 2000 – zaczątek musi cierpliwie odczekać nawet 16 godzin, aby przejść do kolejnego etapu.

 Po tym czasie zaczątek dokarmiamy wodą oraz mąką, który następnie dojrzewa kolejne 4 godziny w idealnej dla siebie temperaturze stając się jak to fachowo nazywają piekarze – przedkwasem. Całość tego etapu powtarzamy jeszcze dwukrotnie dając czas do odpoczynku kolejno - półkwasowi 8 oraz kwasowi 4 godziny.

Wszystko trwać może blisko 32 godziny i pozwala na wykształcenie się pełnego spectrum bakterii kwasu mlekowego i octowego drzemiących w zakwasie. Zakwaszanie ciasta tą metodą sprawia, iż mąka żytnia użyta do wypieku chleba jest łatwiej przyswajana przez organizm, a także więcej wartości odżywczych uwalnianych jest z mąki.

Obecnie w naszej nowoczesnej wypiekarni każdy z etapów przebiega za pomocą wyspecjalizowanej aparatury. Nie zmieniły się natomiast 3 rzeczy: przepis, składniki i ludzie, którzy mimo wszystko do końca dbają, aby końcowy produkt był najwyższej, niezmiennej jakości do ponad 45lat!
Chleb z 3 fazowego zakwasu-1